Програмна система
П Р О Г Р А М Н А С И С Т Е М А
на ДГ “Калина Малина” Чирпан
ОСНОВАНИЕ,СЪЩНОСТ:
С настоящата Програмна система на ДГ”Калина Малина” се стремим да изградим цялостна концепция за развитие на децата ,като използваме подходящи подходи и форми на педагогическо взаимодействие .
За осъществяването на Програмната система ще работи
екип от високо квалифицирани,мотивирани и добре подготвени педагогически специалисти и друг персонал.
Ще се опираме на придобитият опит,традициите и добрата материална база в детската градина.
Ще работим за внедряване на изискванията ,залегнали в ЗПУО както и Наредба№5 от 3.05.2016г.за Предучилищното образование .
Глобална цел на Програмната система на ДГ” Калина Малина ” е усвояване на ключови знания ,умения и компетентности на децата от 3-7г.,съобразно тяхното сензитивно и интелектуално развитие и осигуряване на равен достъп до качествено образовани. Дава шанс за обучение и развитие като:
-осигурява на децата необходимите грижи и внимание
-съобразява се с уникалността на всяко дете
-дава възможност детето да се чувства спокойно,уверено и щастливо
-дава възможност чрез експерименти и игри да открива света около себе си
-мотивира учителя да използва нов вид комуникация с детето и родителите като използва иновативни и интерактивни методи и форми на взаимодействие
Родителят и учителят имат споделени отговорности относно детето ,които реализират в сътрудничество в името на детето. В единодействие със семейството и обществеността детската градина координира връзката и приемствеността между детска градина и училище и полага началото на всестранното развитие на детето.
Действията и интересите на всички участници в програмната система са подчинени на глобалната цел.Програмната система осигурява разнообразни възможности за индивидуална,групова и екипна работа с децата в различните етапи от тяхното развитие.
Водещи цели:
1.Повишаване качеството на образованието в ДГ и постигане на максимално високи резултати.
2.Формиране на потребности ,интереси и нагласи на обучение и самоусъвършенстване през целия живот както при децата ,така и при учителите
3.Развитие на физическотот,духовното и нравстеното здраве на децата ,с цел изграждане на физически и морално здрави личности
4.прилагане на иновативни образователни технологии
5.Осъществяване на партньорство и сътрудничество с родители ,други детски заведени.културни,обществени и други институции.
Приоритетни направления:
1.Непрекъснато повишаване качеството и ефективността на ПУО-педагогически ситуации и допълнителни форми на педагогическо взаимодействие.
2.Удовлетворяване специфичните образователни потребности на децата и нарастващата взискателност на родителите.Подобряване работата с деца с емиционални ,интелектуални и физически затруднения
3.Осигуряване на широк спектър от допълнителни форми за свободното време на децата и създаване условия за тяхната публичност.
Принципи за осъществяване на програмната система:
1.Ориентираност към личността-успехът на отделната личност
2.Равен достъп-всяко дете постъпило в детското заведение има право да получи качествено образование което отговаря на нуждите и способностите.
3.Сътрудничество-със семейството ,други институции и общетсвеност
4.Отговорност-всички членове на ДГ“ Калина Малина“ носят отговорност за постигане на трайни ефекти с дългосрочно въздействие
5.Гъвкавост-дейността е ориентирана към многообразни личностни потребнoсти и предостaвят възможност за свободен избор на децата
Проследяване резултатите от образователния процес:
Задачи:
1.Да проверява ефективността на отделните подходи и форми на педагогическо взаимодействие
2.Да проследява резултатите от образователния процес :по образователни направления-общо за детската група,по отношение на всяко дете,в съответствие с ДОС
3.Набазата на тези резултати да се планира образователния процес по дейности и образователни направления
Средствата за проследяване на резултатите от образователния процес се прилагат текущо-чрез ситуации включени в хорариума по оитделните ОН и на принципа=входящо и изходящо ниво
Форми и методи за установяване на компетентности
-педагогическо наблюдение
-познавателна задача
-тестове
-интервю
-детско портфолио
Форми за отразяване на постиженията -Портфолио
Постиженията на детето се отразяват в детско портфолио,което е съобразен запис на детското развитие от първа до края на подготвителна група.Основните характеристики на детското портфолио са :да се анализират ,обобщят и систематизират резултатите от дейностите на детето и да се уцелят обективно детските постижения.
СТРУКТУРА:
I.Подходи на педагогическо взаимодействие
В осъществяването на Програмната система водещи подходи на педагогическо взаимодействие са:
1.Хуманно-личностен подход– oсновен подход при осъществяване на образователния процес в детската градина. Осигурява интерактивно взаимодействие и субект- субектни отношения във връзката дете- социална среда- природна среда.
2.Ситуационен и дейностен подход-осигуряват познавателното развитие на детето в конкретни житейски ситуации и дейности или “възпитание и обучение чрез личен пример”
- 3. Системно- структурен подход- представя изучаваното съдържание като система от взаимосвързани обекти в тяхното развитие.Теоретично осигурява инструменти за взаимодействие. Спираловидният принцип се използва при планиране и организация на възпитателната работа и гарантира постепенно усложняване на образователното съдържание. Принципите за научност и достъпност гарантират качеството на образователното съдържание и възрастов подбор. Друг принцип, свързан с този подход е
принципа за амплификация – използване на подходящи форми, методи и средства в образователната работа.
- Програмно- целеви подход- определя условията за управление на педагогическия процес като система, като обвързва цели, задачи, средства и програма.
5.Диагностичен подход- Осигурява планиране според степента на развитие на знания, умения, отношения на децата.
- Локалност и глобалност- Този подход осигурява опознаване на културните традиции първо на родното място, родината и европейски и световни ценности.
- Екологичен подход- Осигурява близост до природата и нейното опазване.
- Комплексно-интегрален подход-Осигурява вътрепредметна и междупредметна интеграция.
- Индивидуален подход- създаване на условия всяко дете да действа индивидуално, да има свободен избор в дейностите, неограничени възможности за всяка ситуация с оглед цялостното му развитие.
- Общностен подход- Осигурява обединяване на съмишленици в група, общност в името на обща цел.
- Конструктивизъм – създаване на условия детето активно да моделира своето разбиране или знание, чрез взаимодействие в различни дейности. Да предоставяме възможности за изява на децата , да ги подкрепяме, насърчаваме, улесняваме и тестваме в реални условия, да подържаме интереса и мотивацията им. Да учи конструктивно едно дете означава да учи активно, да решава проблеми, да пренася/трансферира/ наученото в реални условия, да решава различни казуси, проблемни задачи, да повишава своята самостоятелност и критично мислене.При този подход детето е ситуирано в центъра на онова, което правим в групата, в противовес на традициите и догмите, то е АКТИВНО действащ субект и личност в процеса на учене чрез игра. Конструктивизмът е „учене чрез участие”.
- Включване на семейството като партньор на институцията във всички дейности и по различни начини и форми
- Подход на толерантност,търпимост и добронамереност
14.Подход на “еднаквост в различността”
II.Форми на педагогическо взаимодействие.
Формите на педагогическо взаимодействие в детската градина се осъществяват в основните дейности на децата в детската градина:обучение,общуване и игра.
Подборът на форми на педагогическо взаимодействие зависи от закономерностите в психичното развитие, възрастта на децата, етапа на обучение и индивидуалните особености. В детската градина се използват основни и допълнителни форми на педагогическо взаимодействие.
Основна форма на организация на педагогическото взаимодействие е педагогическата ситуация. Организира се в учебно време. В зависимост от степента на самостоятелност се избира една от трите и разновидности- обучаваща, игрово- познавателна или практическа ситуация. В детската градина играта е водещата дейност по отношение на останалите.
В обучаващата ситуация децата овладяват основополагащи знания, умения,морални и естетически ценности и преобладават информационно- познавателните методи- наблюдение, разказ, беседа, демонстрации, познавателни игри.
В игрово- познавателните ситуации социалният и когнитивен опит се добива чрез всички видове игри- сюжетни, игра- драматизация, конструктивни,етюди, автодидактични, музикално- подвижни, подвижни.
В практическите ситуации децата извършват продуктивни дейности- игри- упражнения, моделиране, рисуване, конструиране, експериментиране, елементарни форми на труд. Преобладават практико- изпробващите методи.
Допълнителните форми на взаимодействие разширяват компетентностите в държавния образователен стандарт и
допринасят за разнообразяване живота на детето. Такива форми са утринната гимнастика, подвижните и спортно- подготвителни игри в 10: 30, екскурзии, развлечения и празници, посещения на куклен театър в и извън детската градина, детска опера и др. Организират се както в учебно, така и в неучебно време, извън времето за провеждане на ситуациите.
Утринната гимнастика присъства ежедневно в режима на всички групи. Провежда се сутрин в 8:30 ч. Тя решава хигиенни и оздравителни задачи, затвърдява двигателни навици и възпитава нравствено- волеви качества у децата. При провеждането и се спазва принципа за възрастова диференциация и постепенно повишаване на натоварването.
Подвижните и спортно- подготвителните игри се редуват през деня в 10:30ч.Имат развиващ, оздравителен и възпитателен ефект. В първа и втора група се подбират 3-4 игри предимно сюжетни, музикално- подвижни, в подготвителните групи- 4- 5 игри-с по- сложен сюжет, щафетни, състезателни игри. В спортните игри се изпробват елементи от детски спортове, развива се отношение към спорта и превенция на затлъстяването в ранна възраст.
Разходките и екскурзиите са начин децата да контактуват непосредствено с природата, да натрупват впечатления, да развиват екологичната си култура, да играят.
Посещенията на театрални постановки и детска опера, извън детската градина, развиват творческите нагласи, въображението, разширяват културния хоризонт на децата и позволяват да се прилага в процеса на взаимодействие.
Могат да се осъществяват с цялата група, с подгрупа или индивидуално с определени деца.
За да създадем условия за придобиване на компетентности по всяко образователно направление за всички възрасти,сме разработили тематични разпределения по образователни направления по чл.29 ал.4т.2 от Наредба №5 за Предучилищно образование а именно:
1.български език и литература
2.математика
3.околен свят
4.изобразително изкуство
5.музика
6.конструиране и технологии/
7.физическа култура
8.дейности по БДП
Имайки в предвид,че в ДГ „Калина Малина“ се отглеждат,възпитават обучават и социализират деца от 3-7г.разпределени в 4 възрастови групи с различен етнически произход и социален статус,решихме да използваме образователна система”Златното ключе ” на издателство Бит и техника, във всички групи .
III.Основна цел на Програмната система на ДГ” Калина Малина ” е:
Осигуряване на ритмично и балансирано разпределяне на съдържанието по всички образователни направления и обучението по БДП ,за всички възрастови групи.
Задачи на Програмната система по Образователни направления
Български език и литература:
-изграждане на детската реч,
- на умения за комуникиране и общуване
-за речево изразяване,
-изграждане нагласа за активно слушане на художествени произведения от децата
-изразяване отношение към съдържанието на произведението
-изграждане на мотивация и увереност в собствените им възможности
Условия за постигане на задачите :
-използване на методи и похвати,съобразно индивидуалните и възрастовите възможности на детето-индивидуален подход,възрастов,хуманен.
Математика:
-да се осигури формиране на елементарни представи за основни математически понятия
-да се стимулира общата познавателна дейност
-развиване на умствените способности на детето,които са основа за интелектуалното му развитие
-стимулиране на детското развитие чрез насочване на познавателните интереси на детето към математическите характеристики на околния свят и тяхното диференциране.
Условия за постигане на задачите:
-използване на методи и похвати,съобразно индивидуалните и възрастовите възможности на детето-индивидуален подход,възрастов,хуманен.
Околен свят:
-схващане на най-значимите норми на поведение,дейност и живот в света,които демонстрират природо-социалното единство.
-да се изгради адекватна представа за обкръжаващата близка социална среда
-придобиване култура на поведение
-изграждане социални умения за общуване и самостоятелна детска игрова дейност
Условия за постигане на задачите:
-осигуряване на подходяща игрова среда ,както и игрови средства в съответствие с очакваните резултати.
- -използване на методи и похвати,съобразно индивидуалните и възрастовите възможности на детето-индивидуален подход,възрастов,хуманен
Изобразително изкуство:
-овладяване на графични умения и детайлизация при подготовка на ръката за писане
-по-задълбочено запознаване с приложно-декоративното изкуство и скулптора
-развитие на творчеството и работата в екип
-изграждане представи,умения и отношения свързани с изобразяване и пресъздаване на обекти и явления от заобикалящата среда
-развиване на общи и специфични възприятия и умения чрез които децата изразяват своите идеи и преживявания
-обогатяване на естетическите чувства и преживявания
--развиване на познавателни и изобразителни умения
Условия за постигане на задачите:
-осигуряване на подходяща игрова среда ,както и игрови средства в съответствие с очакваните резултати.
- -използване на методи и похвати,съобразно индивидуалните и възрастовите възможности на детето-индивидуален подход,възрастов,хуманен.
Музика:
-формиране на лично отношение към музиката като изкуство
-Изграждане на мотивация и увереност в собствените възможности
-развитие на музикално-изпълнителските умени8-насърчаване на спонтанната детска артистичност
-стимулиране на интерес и желание за пеене и слушане на музика
Условия за постигане на задачите:
-запознаване с националните ценности и традиции с цел съхранение и утвърждаване на националната идентичност
--използване на методи и похвати,съобразно индивидуалните и възрастовите възможности на детето-индивидуален подход,възрастов,хуманен
Конструиране и технологии:
-насочване към разбиране ролята на техниката в живота на хората и правилата за безопасност
-самостоятелност в конструктивно-техническата дейност
-насочване към работа по собствен замисъл
Условия за постигане на задачите:
-осигуряване на подходяща игрова среда ,както и игрови средства в съответствие с очакваните резултати.
-използване на методи и похвати,съобразно индивидуалните и възрастовите възможности на детето-индивидуален подход,възрастов,хуманен
Физическа култура:
-комплексно развитие на детето
-съответстващо за възрастта на детето ниво на двигателни способности и функционални възможности на организма
-създаване умения за комбиниране на приложните движения
-познания за спортове пособия и екипировка
-създаване положително отношение към двигателната активност, здравословният начин на живот спорта и туризма,като фактори за обществен,фамилен и индивидуален просперитет
Условия за постигане на задачите:
-използване на методи и похвати,съобразно индивидуалните и възрастовите възможности на детето-индивидуален подход,възрастов,хуманен
Дейности по БДП:
В ДГ“ Калина Малина “ Планът –програма за дейностите по безопасност на движението по пътищата е разработен на основание Закон за движение по пътищата, Правилник за прилагане закона за движението по пътищата, НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЯ ЗА БЕЗОПАСНОСТ НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ 2021 – 2030 г., ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ 2021-2023 КЪМ НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЯ ЗА БЕЗОПАСНОСТ НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ 2021-2030 Г.,СЕКТОРНА СТРАТЕГИЯ ЗА БЕЗОПАСНОСТ НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА (2021-2030), Наредба №13 от 21.09.2016г.за гражданското, екологичното и интеркултурното образование, Програма за обучение по БДП за първа, втора, трета и четвърта възрастова група.
Възпитанието и обучението по БДП са целенасочен, системен и непрекъснат процес за формиране на граждански компетентности и качества на детето и са неделима част от цялостното образование и възпитание на личността. Социализирането на личността е процес на адаптация, индивидуализация и усвояване на социокултурните роли, чрез които детето намира мястото си в обществото. Формирането на защитни механизми при децата за съхраняване и безопасност при движение по пътищата е актуална тема в гражданското общество и важна задача на държавата, образователните институции и семейството. Безопасността на децата – участници в пътното движение е един от най-сложните проблеми на обществото в областта на здравеопазването днес. Той е особено актуален, тъй като е пряко свързан с опазване живота и здравето на децата днес и с подготвянето на знаещи, отговорни, културни и дисциплинирани участници в движението утре.
ОРГАНИЗАЦИЯ :
1.Извършва се от директора на ДГ „Калина Малина ” със съдействието на длъжностни лица от местните подразделения на МВР, Противопожарна охрана и др.
2.Подготовката се осъществява от учителите в съответните групи ,определени със заповед от директора.
3.Педагогическите ситуации и допълнителните форми на обучение с децата са планирани в годишното тематично разпределение на групите. Те се провеждат от учителите, преминали курса на обучение по методика на обучението по БДП в детската градина.
- Обучението по БДП в детската градина се осъществява задължително във всички групи в основни и допълнителни форми на педагогическо взаимодействие.
- В съответствие с Наредба № 13 от 21.09.2016 г. за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование образователната подготовка по БДП на децата от предучилищна възраст може да се провежда самостоятелно в образователно направление „Околен свят“ или интегрирано в другите образователни направления и режимни моменти.
- Оценяването на компетентностите по БДП се осъществява чрез наблюдение, тестове и игри.
7.За реализиране на плана и подготовката на ситуациите по БДП се използва специализирана литература, учебно – методически помагала, макети, материали от местния и централен печат, планове и схеми на населеното място, нормативната уредба, регламентираща безопасното движение и др.
8.Минималният брой на основните педагогически ситуации за обучението по БДП в детската градина и тяхното времетраене е:
5 ПС- 10 -15мин. |
5 ПС- 10-15мин. |
6 ПС- 20-30мин. |
7 ПС- 20-30мин. |
РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ФОРМИТЕ НА ПЕДАГОГИЧЕСКО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ
Седмичното разпределение на формите на педагогическо взаимодействие в ДГ” Калина Малина ” за възрастовите групи са както следва:
Първа възрастова група:/3-4г/
понеделник |
вторник |
сряда |
четвъртък |
петък |
1.ОС |
1.БЕЛ |
1.Математика |
1.КТ |
1. Музика |
2.ФК
|
|
2.Музика |
2.ФК |
|
3.БЕЛ |
2.ФК |
2.ИИ |
3.БЕЛ |
2.ИИ |
Втора възрастова група:/4-5г/
понеделник |
вторник |
сряда |
четвъртък |
петък |
1.ОС |
1.БЕЛ |
1.Математика |
1.БЕЛ |
1.ИИ |
2.ИИ
|
2. Музика |
2.ФК |
2. Музика |
2.ОС |
3.БЕЛ |
3.КТ |
3.БЕЛ |
3.ФК |
3.ФК |
Трета възрастова група /5-6г./
понеделник |
вторник |
сряда |
четвъртък |
петък |
1.ОС
2.БЕЛ |
1.Математика
2.КТ 3. Музика |
1.БЕЛ
2.ИИ |
1.Математика
2.КТ |
1.ОС 2.ИИ
|
3.ФК |
4. БЕЛ
|
3.ФК
|
3. Музика |
4.ФК |
Четвърта възрастова група /6-7г./
понеделник |
вторник |
сряда |
четвъртък |
петък |
1.ОС
2.БЕЛ
3.ФК |
1.Музика
2.Математика
3.ОС
|
1.БЕЛ
2.ФК
3.КТ |
1.Музика
2.Математика
3.КТ
|
1.БЕЛ
2.ФК |
4.ИИ
|
4.БЕЛ |
4.Математика |
4.БЕЛ |
3.ИИ |
В седмичните разпределения по възрастови групи на ДГ”Калина Малина” са планирани само задължителните форми на педагогическо взаимодействие.
Във всички възрастови групи се организират и провеждат допълнителни форми на педагогическо взаимодействие,чрез които ще затвърдяваме,разширяваме и усъвършенстваме придобитите знания,умения , навици и детския опит.
Допълнителните форми на педагогическо взаимодействие от своя страна ще подпомагат работата в основните форми на педагогическо взаимодействие по всички образователни направления като целим пълноценна двустранна връзка между тях.
Допълнителни форми са:
- различните видове игри-СРИ,ПИ,МПИ,СПИУ,КИ
-утринна гимнастика, утринно раздвижване
- разходки,поход,екскурзия,пикник
-различните видове ателиета – по английски език,спортни и народни танци, театрално изкуство,футбол.
Чрез всички допълнителни форми на педагогическо взаимодействие в детската градина,ще разширим и усъвършенстваме отделни компетентности ,определени в държавно образователния стандарт за предучилищно образование,които допринасят за личностното развитие и разнообразяване живота на детето.
Организация на деня – дневен режим:
ДНЕВЕН РЕЖИМ
ПРИ ЦЕЛОДНЕВНА ОРГАНИЗАЦИЯ В УЧЕБНО ВРЕМЕ-
От 15.09. до 31.05.
Часови интервал–Основни и допълнителни форми на педагогическо взаимодействие
06.30 – 08.30–Прием на децата/сутрешно раздвижване, дейност по избор, индивидуална работа/ и др.
08.30 – 09.00–Закуска
09.00 – 10.20–Педагогически ситуации
10.20– 10.30–Подкрепителна закуска
10.30 – 12.00–Дейности по избор на децата; Дейности, организирани от учителя.
12.00 – 12.30–Обяд
12.30 – 15.30–Следобеден сън
15.30 – 15.45–Подвижни игри
15.45-16.00–Подкрепителна закуска
16.00– 18.30–Дейности, организирани от учителя;
Игри; Дейности по избор на децата;
Изпращане на децата.
ДНЕВЕН РЕЖИМ
ПРИ ЦЕЛОДНЕВНА ОРГАНИЗАЦИЯ В НЕУЧЕБНО ВРЕМЕ
От 01.06. до 14.09.
Часови интервал–допълнителни форми на педагогическо взаимодействие
06.30 – 08.30–Прием на децата/сутрешно раздвижване, дейност по избор, индивидуална работа/ и др.
08.30 – 09.00–Закуска
09.00 – 10.15–Игри; Дейности по избор на децата; Дейности, организирани от учителя.
10.15 – 10.30–Подкрепителна закуска
10.30 – 12.00–Дейности по избор на децата; Дейности, организирани от учителя.
12.00 – 12.30–Обяд
12.30 – 15.30–Следобеден сън
15.30 – 15.45–подвижни игри
15.45 – 16.00–Подкрепителна закуска
16.00– 18.30–Дейности, организирани от учителя;
Игри; Дейности по избор на децата;
Изпращане на децата.
Тематичното разпределение включва темите, очакваните резултати, методите и формите за проследяване постиженията на децата във всяка група по ОН за УГ.
Разработва се от учителите по възрастови групи като се отчитат интересите на децата и спецификата на ДЗ. Осигурява ритмично и балансирано разпределяне на съдържанието по ОН.
Варианта за изработване на тематичното разпределение е по избор на учителите.
Утвърдените от Директора тематични разпределения се съхраняват от учителите на групата заедно с дневника на групата. Темите, които ще се реализират в съответния месец имат глобален характер, реализират се чрез една или няколко ПС и дават възможност за придобиване на компетентностите от различните ОН.
Тематичното разпределение може да се преструктурира при възникнали обстоятелства от обективен характер.Това се отнася за конкретната група и се предоставя на Директора за утвърждаване.Съхранява се от учителите заедно с дневника на групата.
Механизъм за взаимодействие между участниците в ПУО
Съгласно чл,2 ал.2 от Закона за предучилищно и училищно образование,участниците в образователния процес са децата,учениците,директора и другите педагогически специалисти,както и родителите.
Предучилищното образование ,като процес на възпитание,обучение и социализация на децата се осъществява при тясно сътрудничество с родителите-те са участници и партньори в предучилищното образование ,заедно с децата,учителите,директорите и другите педагогически специалисти.
Функционирането на ДГ като система е невъзможно без партньорство и сътрудничество с
-община Чирпан
-обществени организации
-началното училище;
-родителите на децата
Сътрудничеството и взаимодействието между родителите и детската градина се осъществява чрез:
-ежедневни срещи и разговори с родителите на децата
-общи родителски срещи
-открити моменти с присъствие и участие на родителите
-други форми на комуникация
Форми на сътрудничество и взаимодействие между детската градина и семейството:
Взаимодействието, основано на взаимно доверие и сътрудничество, между родителите на всяко дете и екипа на детската градина, има голямо значение за адаптирането на детето към правилата на образователната среда, както и за развиване на самоувереност и чувство за принадлежност.
Формите на сътрудничество между детската градина и семейството са обединени в две групи: индивидуални и групови форми на работа.
Индивидуални форми на сътрудничество:
Индивидуален разговор (среща) между детския учител и родителя.
Провеждат се по договаряне между учителя и родителя в удобно за двете страни време без да бъдат нарушавани правата на децата, както и задълженията по длъжностна характеристика на учителя, Правилника за вътрешния ред.
Видове разговори:
Във връзка с тяхната цел, могат да бъдат:
1.Първоначален и опознавателен разговор – с цел запознаване на детския учител с родителя и детето. Срещата се провежда преди началото на учебната година или в нейното начало (м. септември). На тази първа среща родителите запознават учителя с особеностите на тяхното дете, за своите очаквания – какво ще се случи с детето им в детската група. От друга страна учителят ги запознава с правилата в групата, в детските градина и с техните родителски задължения.
2.Информативни разговори – с цел запознаване на родителя с резултатите от предучилищното образование. Провеждат се в началото и края на учебната година.
3.Рутинни разговори с цел информиране на родителя за промените в детското развитие и поведение, както и за придобитите или в процес на придобиване на умения по отделните образователни направления. Провеждат се в различни времеви интервали: ежедневни, седмични или месечни.
4.Индивидуална консултация
Провеждат се по инициатива на учителя или по инициатива на родителя.
5.По инициатива на учителя
Ако учителят трябва да сподели наблюдавани затруднения, които изискват намесата на външен експерт специалист, той трябва да обясни това на родителите. Да подскаже варианти за вземането на решение, което засяга бъдещо развитие на неговото дете.
6.По инициатива на родителя
Когато родителят среща затруднения при отглеждането, възпитанието или при оказване на помощ в процеса на обучение. В тези случаи е необходимо детският учител да насочи родителя към специалист или самият той да насочи родителят към работещи стратегии.
7.Други индивидуални форми:
В зависимост от ежедневните събития и извънредни ситуации, при провеждане на празници и развлечения, екскурзии, лагери и др., събития в детската гадина или извън нея, могат да възникнат ситуации в които учителят да използва бързи форми на съобщения.
За планираните мероприятия, за които е необходима повече подробна и детайлизирана информация за родителя – е желателно използването на писмени съобщения.
Групови форми на сътрудничество с родителите
Родителската среща – традиционната и най-популярна групова форма
Създаването на сплотена група от родители, които да се включат в живота на групата, допринася за реализирането на целите и задачите на детската градина. Позитивното въвличане на родителите като наблюдатели, участници и партньори, подпомага реализирането на програмната система на детската градина. Сътрудничеството с всички родители се постига през няколко канала:
В началото на учебната година, във всяка група на детската градина се организира родителска среща, на която представя обосновката и работния план за учебната година. Координират се очакванията на родителите и на екипа на групата. Избира се комитет на родителите. Определят се неговите функции, работните отношения и начин на комуникация с екипа на групата.
Родителските срещи през учебната година могат да се планират, според потребностите и желанията на родителите. В съдържателен аспект, трябва да бъдат тематични, съобразени с актуални за възрастта – „горещи” и доминиращи теми, във връзка възрастовите особености на детското развитие и съответни поведенчески реакции на детето и на децата в групата.
Участие на родителите в процеса на предучилищното образование:
Родителите са участници и партньори в предучилищното образование заедно с децата, учителите, директора и другите педагогически специалисти. Сътрудничеството и взаимодействието между учителите, директора и другите педагогически специалисти и родителите създават условия за постигане на целите на възпитателно образователния процес, както и за формиране на положително отношение към ДГ. Взаимоотношения между семейството и ДГ трябва да са изградени върху основата на взаимно доверие, разбиране, взаимно уважение, непрекъснат диалог за практическо реализиране на общите възпитателни цели. Тясното взаимодействие между семейството и училище ще даде възможност за повишаване ефективността на учебно-възпитателния процес. Сътрудничеството и взаимодействието между родителите и ДГ, се осъществяват чрез:
-Проучване желанията и мненията на родителите;
-Поддържане на родителски кътове с информация за работата в групата и индивидуалните постижения на всяко дете;Провеждане на открити моменти;
Значението на включването на родителя има тристранен характер:
за детето – защото чувства подкрепата и съпричастността на родителя към това, което е важно за него;
за родителя – който може да види детето си в различна от ежедневието ситуация; да общува с другите деца от групата и по този начин да обогати своите родителски умения.
за детските учители в групата – за успешното постигането на целта на социализация, възпитание и образование на детето, чрез подкрепата получена от родителите.
Други форми за комуникация детски учител – родител
Във връзка с периодично предоставяне на информация, относно промени в учебната програма; правилата в групата; предстоящи празници, важни събития в детската градина; статии или материали във връзка с детското развитие; новини от живота в детската градина; продукти от дейността на децата (рисунки, работни листове, снимки) и др., могат да се използват следните форми:
-Електронен дневник-one book
-Сайт на детската градина
-Информационни табла за родителя
-Фейсбук страница на групите и на детската градина
Сътрудничество между детската градина и други педагогически специалисти и институциите, подпомагащи дейностите на детската градина.
Формите на сътрудничество с различните институции, могат да бъдат: индивидуални консултации; групови срещи; лектории; съвместни празници; клубове, кръжоци и т.н.
Срещи с лекари, психолози и специалисти в различни области за отговори на въпроси, поставени от родители;
Връзки с фондации, агенции и други институции с цел търсене на възможности за изяви на деца със заложби в различните видове изкуства.
Създаване и поддържане на трайни връзки с институции и организации, подпомагащи дейността на ДГ
С цел създаване на условия за активно и демократично функциониране на ДГ ,освен родителските активи по групи, в ДГ“ Калина Малина“ има и Обществен съвет,като орган за подпомагане развитието на ДГ и граждански контрол на управлението й.
Разработвайки тази Програмна система смятам,че е обхваната цялостната дейност на ДГ” Калина Малина”като учебно възпитателно заведение.